Erdemli Manşet

 örnek resim/

Mersin Dahil 81 İli İlgilendiren Yeni Koronavirüs Genelgesi!

Mersin Dahil 81 İli İlgilendiren Yeni Koronavirüs Genelgesi!
21 Haziran 2020 - 12:56

İçişleri Bakanlığının tüm valiliklere gönderdiği talimatla, maske takma zorunluluğuna uymayanlara Pazartesi’den itibaren 900 lira ceza kesileceğini duyurdu.

Mersin için maskesiz sokağa çıkma yasağının getirilip getirilmeyeceği konuşulurken, Yeni tip koronavirüs (covid-19) tedbirlerinden maske kullanımı zorunluluğuna ilişkin 81 il valiliğine 18 Haziran’da talimat gönderen Bakanlık, 22 Haziran Pazartesi gününe kadar bu kuralı ihlal edenlerin uyarılıp bilgilendirilmesini, o tarihten itibaren de 900 lira idari para cezası uygulanmasını istemişti.
DEVAM EDEN DENETİMLER ARTACAK
Ülke genelinde umuma açık toplu olarak bulunan yerler, toplu taşıma araçları ile iş yerlerinde kullanılması mecburi olan maske konusunda, kolluk kuvvetleri 4 gün boyunca ülke genelinde yaptıkları denetimlerde maske takmayanları uyarıp bilgilendirdi.
Yarın itibarıyla maske takma zorunluluğuna uymayanlara ülke genelinde uygulama birliği olacak şekilde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi uyarınca 900 lira idari para cezası kesilecek.
Maskenin, 48 ilde hayatın tüm alanlarında, 33 ilde ise alışveriş merkezi, market, restoran, kafe ve kuaför gibi insanların toplu halde bulunduğu iş yerlerinde takılması zorunluluğu bulunuyor.
Konuya ilişkin bir uyarı geçtiğimiz günlerde Tarsus İlçe Kaymakamlığından yapılmıştı işte yapılan o uyarı;
Covid-19 salgını dolayısı ile alınan tedbirler kapsamında, Tarsus genelinde umuma açık yerler, toplu ulaşım araçları ve iş yerleri Tarsus Kaymakamlığı koordinesinde oluşturulan denetim ekipleri tarafından aralıksız denetleniyor.
22 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren Sağlık Bakanlığı SALGIN YÖNETİMİ ve ÇALIŞMA REHBERİNDE öngörülen maske kullanım kurallarına aykırı hareket eden vatandaşlarımıza Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi uyarınca 900 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.