Erdemli Manşet

ZEVK, ESTETİK VE ŞEHİRLER

İnsan yaratılış itibariyle güzelliğe ve estetiğe meyilli bir fıtrata sahiptir.Bu nedenledir ki insanın  yeryüzünde varlığının başlamasıyla birlikte, güzellik ve estetik arayışı serüveni hiç bitmemiştir.

ZEVK, ESTETİK VE ŞEHİRLER
05 Nisan 2021 - 0:08

İnsan yaratılış itibariyle güzelliğe ve estetiğe meyilli bir fıtrata sahiptir.Bu nedenledir ki insanın  yeryüzünde varlığının başlamasıyla birlikte, güzellik ve estetik arayışı serüveni hiç bitmemiştir.

Evrenin ilk yaratılışının başladığı zaman olarak kabul edilen BingBang (Büyük Patlama) ile birlikte  kâinatın en eski 13,8 milyar yıl önce tekillik noktası denilen bir noktadan itibaren genişlemeye başlamasıyla birlikte, kusursuz gezegenimiz  vücut bulmuş. Böylesi eşsiz bir sanat ve o sanat içerisindeki sistematik ve muhteşem işleyişle birlikte çevremizdeki göz alıcı güzellikler inşa edilmiş edilmeye de devam ediyor.

Bunca güzelliğin içerisinde insanoğlu elbette güzelliğe düşkün olacak ve güzellik arayışı içerisinde yoluna devam edecektir.

Peki gerçekten güzellik isterken güzellik arayışımız devam ettirirken gerçekten estetiğe önem verebiliyor muyuz? dünyamızın ne kadar güzellik katabiliyoruz yaptığımız her iş ve eylemde güzellik sergileyebiliyor muyuz?

Güzellik arayışımız sadece aynada gördüğümüz güzellik mi  sınırlıdır?

Aynada gördüğümüz suretimiz in güzelliği ömrümüzün bir döneminde bir anlam ifade ediyor olabilir yaşamımızda. Peki ruhumuzun ve gönlümüzün güzelliğini dünyamıza yansıtabiliyormuyuz?

Bir dağ başına bir deniz kıyısına gittiğimiz zaman doğanın güzelliklerine şahitlik ederiz.Hoşnut oluruz baktıkça bir çiçeğin varlığından, kuşların ötüşünden, bir kelebeğin uçuşundan ve arıların vızıltısından haz duyarız ve ruhumuzu dinlendiririz bu güzelliklerin arasında ve nefes aldığımızı yaşadığımızı hissederiz.

Yıldızlı gözünü temaşa ederek, kusursuz yaratılışlara şahitlik ederiz yıldızların parıltıları ile ve dolunayın güzelliğinin denize yansıması olan yakamozu seyrettiğimiz de, zihnimizde ve kalbimizde güzel duygularımız depreşir. şarkılar şiirler mırıldanırız, böyle anlarda bir , bir kahve içereksevdiklerimizle  muhabbet etmek isterizböyle zamanlarda.

Dünyamız gökyüzü gezegenler bu kadar muhteşem ve sanatlı bir şekilde gözümüzün önünde dururken kendi kurduğumuz küçük dünyalar olan şehirlere güzellik ve estetik atabiliyor muyuz peki?

Geçmiş çağlara baktığımızda insanların zevklerinin yansımalarını ortaya koymuş oldukları mimari eserler üzerinde görebilmekteyiz. Ve yine medeniyet de gelmiş oldukları noktalara  kurmuş oldukları şehirlerin mimarilerinde tanıklık ediyoruz. Ayrıca bu eserler vasıtasıyla yaşanmış olan uygarlıklara şahitlik etmekteyiz.Mimaride eserler milattan önce ve milattan sonra diye ikiye ayrılır.  Her çağ da  ve her medeniyet de sürekli bir değişim ve gelişim olmuştur mimaride. Bu değişimlerle eserlerin hangi uygarlığa ait olduğunu anlamaktayız.

Yeryüzü bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Günümüzde mimari izlerine en çok rastladığımız başlıca uygarlıklar ise, Mısır, Çin, Roma, Selçukluve Osmanlı devleti olarak göze çarpmaktadır. Ülkemizde ve bölgemizde  bu tarihî yapıların estetiğini ve ihtişamını seyrederken insanın hayretler içerisinde kalmaması elde değil.

Osmanlı döneminde yapmış olduğu camileri ile ün  kazanmış olan Mimar Sinan’ın eserleri adeta depremlere   meydan okuyarak yüzlerce yıldır tarihe şahitlik etmeye devam etmektedir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi insanın güzelliği ve zevk anlayışı yapmış olduğu eserlere yansıyor.Eski çağlarda ve uygarlıklarda şehirler mimarisiyle  medeniyetin en büyük göstergesi sayılırdı.

Günümüzde ise bir çoğumuz şehirlerden şikayetçiyiz. Zira artık Mimar ve mimari yerine nasıl ucuza mal ederim ve fazladan kaç kat yaparım düşüncesi ön plana çıkmaktadır. Sanırım çağımızda zevke  ve estetiğe bakış açımız paraya yenik düştü.

İnsanı ayakta tutan ruhudur ruh olandan beden ayakta duramaz. Şehirlerin ruhu da mimarisidir. Mimarisi sağlam ve estetik olamayan bir şehir uzun süre ayakta duramaz.

Tekrardan estetik yapılı şehirler inşa etmemiz dileğiyle esen kalın.

Her türlü görüş ve önerilerinizi sahaf1sahaf@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.